Várandóssága során általában minden nő találkozik a haskeményedés jelenségével. Mi ez, mi váltja ki és kell-e tartani tőle valójában?
A haskeményedést a méh izomzatának összehúzódása okozza. A méh a kismedencében helyezkedik el, a várandósság elején körte nagyságú szerv. Fő felépítője simaizom-szövet, melynek sejtjeit az idegrendszer vegetatív részéből származó rostok irányítják - így akaratlagosan nem működtethetőek.
A méh a várandósság egész ideje alatt végez összehúzódásokat, azaz kontrakciókat. A várandósok általában a magzatmozgás észlelésétől, illetve a középidőtől érzékelik ezeket. Ilyenkor a has részben vagy egészben megkeményedik, golyó formájúvá válik, megfeszül. Kellemetlen feszülés, húzódás kísérheti a jelenséget, mely a legtöbb esetben fizikai megterhelés (séta, aktívabb mozgás, emelés, egész napos talponállás, stb.) jelentkezik.
A szakemberek véleménye eltérő annak tekintetében, hogy mennyire veszélyes ez a korai "fájástevékenység". A legtöbb esetben a méh összehúzódásai nem okoznak panaszt az esetleges kellemetlen érzésen kívül. Jelnek tekintendők: a szervezet így jelzi a várandós számára, hogy több pihenésre, nyugalomra van szüksége, hiszen "más állapot"-ban van - nem bír annyit, mint várandóssága előtt. Egyes esetekben azonban a kontrakciók a méhszáj nyílását, a méhnyak rövidülését idézhetik elő. Ez némely szakvélemény szerint - bizonyos határokon belül, amennyiben más panasz nem észlelhető - még nem ad okot aggodalomra. A méhszáj 36. hétnél korábbi nyílása gyakrabban megfigyelhető többedszer várandósoknál, akik már gyermeket nevelnek, így esetleg a méhkeményedések, mint figyelmeztető jelek ellenére sem tudnak eleget pihenni: kisgyermekük után futnak, emelik, stb. Ha a méhszáj nyílik, de más panaszt a méhkeményedés nem okoz, általában a több pihenő, rendzseres orvosi ellenőrzés, az emellett történő magnézium-bevitel, s esetleg méhizom-lazító olajjal történő hasmasszázs segíthet a várandósság teljes idejű kihordásában.
Ugyanis az esetek kis részében a méhkeményedést okozó összehúzódások olyan hatékonyak, hogy a méhszáj nyílása koraszüléshez vezethet.
Érdemes tehát a méhkeményedésekre odafigyelni, jelentkezésükkör kis lazítást tartani, megváltoztatni a testhelyzetet, a tevékenységet. Amennyiben a haskeményedés nem fájdalmas, s a helyzetváltoztatásra enyhül vagy megszűnik, s mindeközben esetleg rendszeres, de intenzitásukban nem erősödő, rendszertelen időtartamú összehúzódások kísérik, majd lecsengenek: normál méhtevékenységet feltételezhetünk. Általában langyos, meleg zuhany, illetve fürdő enyhíti ezeket a tüneteket. A várandósság végéhez közeledve ilyenkor "jóslófájásokról" is beszélhetünk. Ha a kontrakciók rendszeressé válnak, s hosszuk és intenzitásuk nő, mintázatuk állandó, meleg víz hatására erejük fokozódik, fájdalom, esetleg vérzés kíséri őket: ilyenkor a korai vajúdás jeleit tapasztaljuk. Ebben az esetben jó, ha felkészülünk a szülésre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése