Sorozat indul a blogon!
A baba élete az édesanya testén belül kezdődik. A pici kifejlődéséhez szükséges életteret az anyai szervezet sok változással teremti meg. A sorozatban a pocaklakó otthonául szolgáló közeggel ismerkedhetsz meg.
Nézzük meg legelőször a magzatburkot!
Az embriót a várandós testétől a magzatburok választja el. Ez a hártya zsákként öleli körül a magzatot, akinek azonban az elején még bőven van helye a növekedésre és forgolódásra. A burok magzatvízzel van tele, a kisbaba ebben a vízben lebeg. A magzatburok fizikai elhatárolódást biztosít az anya testétől, s a benne lévő folyadékkal együtt védi a babát a sérüléstől. Tompítja az esetleges rázkódást, ütődést, s a gyermek számára szükséges hőmérsékletet (körülbelül 37,5' C fokot) biztosítja.
A megtermékenyülés után a petesejt gyors osztódásba kezd, míg levándorol a petevezetőből a méhbe. A differenciálódó sejtek két csoportra oszthatóak: egy részükből az embrió, másik részükből a magzatburok és a méhlepény fejlődik ki. A magzatburok a megtermékenyülés utáni 10-12. napon kezd formálódni. Maga is két részből áll: a magzat felől a belső magzatburok (amnion), az anya teste felől a bolyhos külső (chorion) membránréteg található. A beágyazódás a megtermékenyítést követő 10. napra befejeződik, így a chorionbolyhok a várandósság 4. hetének végére már teljesen kialakulnak. Ezek nőnek bele a méh falába, s biztosítják az összeköttetést az anya szervezetével, míg a méhlepény és a köldökzsinór ki nem fejlődik. A beágyazódott petét blasztocitának nevezik, élettere egyenlőre a gesztációs vagy amnionzsák. A várandósság ezen idejétől már az embrió is fejlődni kezd!
A magzatburok a babával együtt nő a várandósság ideje alatt.
Az anyák leginkább a szülésre készülve hallanak róla, ugyanis a vajúdás megindulásának egyik jele a magzatvíz elfolyása, amit a magzatburok megrepedése okoz. Ez csupán az esetek körülbelül 10%-ában jellemző, általában a burok a tágulási szakasz végéig "tartja magát".
Egyes esetekben a baba burokban születik - őt a természeti népeknél sámánként tisztelik, nálunk a szájhagyomány szerencsésnek tartja.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése