2013. január 20., vasárnap

A vajúdás kezdete

"Tudni fogom, hogy ez már az?" - kérdezik sokszor a várandósok.
"Honnan tudom, hogy jóslófájás, vagy már vajúdás?" - vetődik fel a dilemma...

Hogy is kezdődik el a szülés?

Érdekes, de a kutatók máig nem tudják biztosan a választ a kérdésre. A baba és az anya szervezetének, hormonjainak összjátéka, s lelki tényezők egyaránt befolyásolják, mikor indul meg a szülés. Azt is megfigyelték, hogy telihold idején, esős, nagy páratartalmú napokon több vajúdás indul, mint egyébként.
Meglepő, de csak a csecsemők 3-7%-a születik a kiírt napon.

A vajúdást - a filmes bemutatásával ellentétben - fokozatosan jelentkező, egyértelmű jelek előzik meg.
Ezekből az először és többedszer szülők is tudhatják, hogy hamarosan elérkezik a szülés ideje.

Igen korai jel a baba "leszállása", azaz beilleszkedése a medencebemenetbe. Ez körülbelül 1 hónappal, két héttel előzi meg a szülést, s külső szemlélő által is látható: az anya hasa lejjebb kerekedik, alul domborodik. A várandós a gyomorégés megszűnését, könnyebb légzést, viszont (még) gyakoribb vizelési ingert tapasztalhat.
A nyákdugó távozása is a korai jelek közé sorolható. Azt jelzi, hogy "hamarosan, mostanában" várható a vajúdás megindulása, azaz akár 2 hét, egy nap intervallumban.
Az esetlegesen tapasztalható hasmenés, hányinger alig 1-2 nappal előzi meg a rendszeres, hatékony kontrakciók jelentkezését.  A szervezet "takarít": minden felesleges dologtól megszabadul a nagy munka előtt.
Egyeseknél tapasztalható "fészekrakás": rendrakási, pakolási késztetés, ami a nagy esemény előszobája: akár a szülés előtti héten folyamatosan, vagy csak aznap is jelentkezhet.
Az erősödő derékfájás, combba, lágyékba sugárzó bizsergés, fájdalom is előjel lehet.


Igen konkrét jele a meginduló vajúdásnak a burokrepedés. Az esetek döntő többségében egy napon belül megindulnak a hatékony méhösszehúzódások.
Sok nő pedig egyszerűen tudja, hogy "ez az", "ez valami más", "most valami elkezdődött", "ez valami különleges".

A jelek tapasztalása azonban csak a vajúdás kezdetére figyelmeztet. A baba kibújásáig még általában több óra, esetleg nap is eltelik.
Így pánikolni, kapkodni nem, testben, lélekben készülődni viszont érdemes!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése