A koraszülött babákról szóló írás II. részét olvashatjátok.
A koraszülöttek kis súlya és fejletlensége okozza a születés során és az után fennálló veszélyeztetettséget. A születés maga fokozott munkát és stresszt jelent az éretlen szervezetnek, ezért sok helyen gátmetszést, illetve császármetszést javasolnak világrahozataluknál. A csecsemő születése váratlan, így szervezete nincs felkészülve a kinti világhoz való alkalmazkodásra. A tüdeje éretlen, nem termeli a surfactan nevű anyagot, mely az önálló légzéshez elengedhetetlen - ezért lélegeztetőgépen tartják őket általában. Az éretlen tápcsatorna és kiválasztórendszer nehezen birkózik meg a mesterséges táplálékkal - a legjobb a baba számára az édesanyjuk teje. A koraszülöttet világra hozó anyák teje nehezen indul be, de kutatásuk kimutatták, hogy tejük jelentősen különbözik a normális időre született társaik tejétől., s a koraszülöttek számára szükséges anyagokat a megfelelő mennyiségben tartalmazzák. Érdemes a fejés mellett a szoptatással is próbálkozni. A 26-27. várandóssági héten ugyanis kialakul a szopómozgás, s ezt a magzat már az anyaméhben gyakorolja. Sok javulás várható az újszülött állapotában, ha lehetőség van a kenguru-módszer alkalmazására, azaz az anya bőr-bőr kontaktust alakít ki a függőlegesen mellkasára helyezett csecsemővel. Az idegrendszeri éretlenségre és a gyenge immunrendszerre is jótékony hatással van ez a módszer.
A koraszülöttek esetében így is több napos, hetes, esetleg hónapos kórházi ellátásra kell felkészülni, ami a szülőpárt megviselheti.
A baba későbbi fejlődése során a korrigált életkor a mérvadó, azaz a mozgásfejlődés, stb. összehasonlítása az átlaggal ez alapján végezhető el. Kiszámításához a baba valós életkorából ki kell vonni azt az időintervallumot, amennyivel korábban jött a világra. Speciális fejlesztő foglalkoztatásra, tornára szükség lehet. Szövődménymentes koraszülés esetén az utánkövetés, illetve az egyes betegségek esetén megnövekedett kockázat figyelembe vétele fontos a továbbiakban, egészen a gyermek 10-12 éves koráig. Fejlődési rendellenesség és idegrendszeri károsodás nélkül azonban a gyermek kinövi a koraszülöttek jellegzetességeit és utolérheti társait, majd egészségesként élhet.
A szülőknek a váratlan szülési esemény sokkot jelenthet, gyermekük súlyos vagy válságos állapota aggódást szülhet. Fontos a tájékozottság: sok szakmai lehetőség áll rendelkezésre mind a koraszülöttellátás, mind a későbbi fejlesztés területén. A témának már hazánkban is van irodalma, s hasonló élményeket átélt szülők önsegítő csoportjai is elérhetőek. A szülők fájdalmukban, kérdéseikkel nincsenek egyedül: ma Magyarországon minden 10. baba a vártnál korábban érkezik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése