2012. május 13., vasárnap

"Mikorra vagy kiírva?"

Talán ez az a mondat, amit a várandósság során a legtöbbet hall a kismama. A szülés várható időpontja mindenkit érdekel!

Elterjedt felfogás, hogy a várandósság 40 hetes, s a szülés időpontját korongnaptár segítségével, az utolsó menstruációhoz viszonyítva határozzák meg.
Valójában azonban az utolsó menstruáció elmaradásakor, szabályos ciklus esetén az embrió már 2 hetes. Egyes kutatások alapján pedig arra lehet következtetni, hogy az emberi várandósság ideje növekszik: manapság kicsivel több, mint 40 hét - amit a XIX. század elején határoztak meg.


A normál terminus - azaz a szülés várható időpontja - tehát tág határok között mozog.
Általános felfogás, hogy a 38. hét betöltése előtt koraszülésről, a 41. hét betöltése után pedig túlhordásról beszélünk. Éppen ezért sok kórház protokollja előbbinél a kötelező gátmetszést, utóbbinál pedig a szülés megindítását írja elő.

Természetes, ha a szülés a kiírt dátumtól plusz-mínusz 10 nap, ill 2 hét eltéréssel történik meg.
A terminus elmúltával terminustúllépésről beszélünk, ami a kevésbé medikalizált szülészeti gyakorlatban mindennapos. A valódi túlhordás, mely a méhlepény elöregedésével jár, s a babát veszélyezteti valójában ritka jelenség.

A kisbabák tudják, mikor kell megszületniük. Nem ritka, hogy "koraszüléssel" jön világra teljesen érett, egészséges, jó súlyú gyermek, vagy hogy születésével a baba megvárja a ház felújításának végét, apa hazaérkezését, anya vizsgáit, stb.
Bízz a babádban és megérzéseidben, közös, jó együttműködésetekben!



Érdekesség, hogy a csecsemők mindössze 3-7%-a születik meg a kiszámított napon. A szülés elkezdődésének okát pedig eddig még nem sikerült teljes mértékben feltárni; az anya és a gyermek testi-lelki folyamatainak összehangolt játéka indítja be a szülést.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése